Kosmos na wyciągnięcie ręki

Posted on Posted in Aktualności, Zakończone

Fundacja “Akademia Astronomii”, Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Fundacja “Krakowska Filmówka” są organizatorami projektu pt. “Kosmos na wyciągnięcie ręki”.

Ogólnopolski projekt „Kosmos na wyciągnięcie ręki” przedstawia astronomię jako wspaniałą i interesującą naukę, mającą wielki wpływ na rozwój naszej cywilizacji. Prezentuje najnowsze odkrycia, wyjaśnia tajemnice Wszechświata. Przedstawia osiągnięcia krakowskich naukowców, inżynierów i przedsiębiorców, które zmieniają nasze postrzeganie i kształtują naszą przyszłość w kosmosie.

Na projekt „Kosmos na wyciągnięcie ręki” składa się:

  • 8 krótkometrażowych filmów popularnonaukowych
  • 8 publikacji dydaktycznych
  • 15 warsztatów popularnonaukowych
  • ogólnopolskiego konkursu astronomicznego

Seria filmów zaprezentuje zagadnienia dotyczące budowy Wszechświata, podróży kosmicznych, możliwości zakrzywienia czasoprzestrzeni czy prawdopodobieństwa istnienia inteligentnego życia we Wszechświecie. Dzięki realistycznej animacji i efektom specjalnym bez ruszania się z domu będzie można przenieść się na Marsa, ale również dowiedzieć się, jakie zagrożenia dla naszej planety istnieją w kosmosie.

Publikacje dydaktyczne stanowią rozszerzenie materiałów prezentowanych w filmach. Zawierają podstawy matematyczne i fizyczne, opisane w przystępny i prosty sposób. Korzystając z nich będzie można dowiedzieć się m.in. jak za pomocą powszechnie dostępnych przyrządów samodzielnie przeprowadzić eksperymenty naukowe. Wykorzystane w opracowaniach dane pochodzą z najnowszych badań polskich naukowców.

Warsztaty i wykłady popularnonaukowe z zakresu astronomii i badań kosmicznych zostaną przeprowadzone w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz w instytucjach edukacyjnych i kulturalnych na terenie Krakowa.

Konkurs astronomiczny jest skierowany do wszystkich zainteresowanych. Na podstawie nadesłanych odpowiedzi zostaną wyłonieni zwycięzcy w różnych kategoriach wiekowych.

Więcej informacji już wkrótce